MUU URHEILU 29.7.2012 6:00

Lontoon olympialaiset: sunnuntain täydellinen ohjelma ja suomalaiset

Lontoon olympialaisten ohjelma sunnuntaina 29. heinäkuuta näyttää seuraavalta:

Jussi Nukari

http://is13.snstatic.fi/img/300/1288487129720.jpg
Jarkko Nieminen avaa olympiaurakkansa sunnuntaina.
Klo 10.30 Wembley Arena, sulkapallo, miesten ja naisten kaksinpelien alkusarjaa, miesten ja naisten nelinpelien ja sekanelinpelin alkusarjaa.

Klo 10.30 Olympiapuiston maahockeystadion, maahockey, naisten B-lohko, Uusi-Seelanti-Australia.

Klo 11.00 Lord’s Cricket Ground, jousiammunta, naisten joukkuekilpailun 1. kierrosta.

Klo 11.00 Horse Guards Parade, beach volley, miesten ja naisten alkusarjaa.

Klo 11.00 Olympiapuiston koripalloareena, koripallo, miesten A-lohko, Nigeria-Tunisia.

Klo 11.00 Royal Artillery Barracks, ampumaurheilu, naisten 10 m ilmapistooli, alkukilpailu (klo 11.45 finaali), naisten skeet, alkukilpailu (klo 14 finaali). Mira Suhonen.

Klo 11.00 ExCeL-messukeskus, pöytätennis, miesten ja naisten kaksinpeli, 2. kierrosta.

Klo 11.30 North Greenwich Arena, telinevoimistelu, naisten karsintakilpailu (1. ryhmä). Annika Urvikko.

Klo 11.30 Olympiapuiston käsipalloareena, käsipallo, miesten A-lohko, Islanti-Argentiina.

Klo 11.30 ExCeL-messukeskus, judo, miesten alle 66 kg (alkuottelut ja puolivälierät), naisten alle 52 kg (alkuottelut ja puolivälierät). Jaana Sundberg.

Klo 11.30 Eton Dorney, soutu, keräilyeriä: miesten kevyt nelonen, miesten yksikkö, miesten pariairokaksikko, naisten yksikkö, alkueriä: miesten kevyt pariairokaksikko, naisten kahdeksikko, naisten kevyt pariairokaksikko.

Klo 11.30 Earls Court, lentopallo, miesten A-lohko, Britannia-Bulgaria.

Klo 12.00 Greenwich Park, kenttäratsastuksen joukkue- ja henkilökohtaisen kilpailun kouluratsastus, 2. päivä.

Klo 12.00 Olympiapuiston uintikeskus, uinti, alkuerät
klo 12.00 naisten 100 m su
klo 12.24 miesten 200 m vu ( Matias Koski)
klo 13.13 naisten 100 m ru ( Jenna Laukkanen)
klo 13.38 miesten 100 m su
klo 14.10 naisten 400 m vu
klo 14.41 miesten 4x100 m vuv

Klo 12.00 Olympiapuiston vesipallohalli, vesipallo, miesten A-lohko, Kreikka-Kroatia.

Klo 12.00 ExCeL-messukeskus, painonnosto, miesten 56 kg (B-ryhmä), naisten 53 kg (B-ryhmä).

Klo 12.30 ExCeL-messukeskus, miesten säilä, alkuottelut (klo 14.10 puolivälierät).

Klo 12.45 Olympiapuiston maahockeystadion, maahockey, naisten A-lohko, Hollanti-Belgia.

Klo 13.15 North Greenwich Arena, telinevoimistelu, naisten karsintakilpailu (2. ryhmä).

Klo 13.15 Olympiapuiston koripalloareena, koripallo, miesten B-lohko, Brasilia-Australia.

Klo 13.15 Olympiapuiston käsipalloareena, käsipallo, miesten B-lohko, Kroatia-Etelä-Korea.

Klo 13.20 Olympiapuiston vesipallohalli, vesipallo, miesten A-lohko, Kazakstan-Espanja.

Klo 13.30 Wimbledon, tennis, miesten ja naisten kaksin- ja nelinpelin 1. kierrosta. Jarkko Nieminen - vastassa Intian Somdev Devvarman.

Klo 13.30 Earls Court, lentopallo, miesten B-lohko, Venäjä-Saksa.

Klo 14.00 The Mall, pyöräily, naisten maantiepyöräily. Pia Sundstedt.

Klo 14.00 Old Trafford, Manchester, jalkapallo, miesten C-lohko, Egypti-Uusi-Seelanti.

Klo 14.00 Weymouth & Portland, Dorset, purjehdus, miesten Finn ( Tapio Nirkko), miesten Star, naisten Elliott 6 m ( Match Race, Silja Lehtisen venekunta).

Klo 14.30 Wembley Arena, sulkapallo, miesten ja naisten kaksinpelien alkusarjaa, miesten ja naisten nelinpelien ja sekanelinpelin alkusarjaa.

Klo 15.30 ExCeL-messukeskus, nyrkkeily, miesten 60 kg ja 69 kg alkuotteluja.

Klo 15.30 Lee Valley White Water Centre, Hertfordshire, koskimelonnan miesten kanadalaisyksikkö ja kajakkiyksikkö, alkueriä.

Klo 15.30 ExCeL-messukeskus, pöytätennis, miesten kaksinpelin 2. kierrosta.

Klo 15.45 Olympiapuiston maahockeystadion, maahockey, naisten A-lohko, Kiina-Etelä-Korea.

Klo 16.00 ExCeL-messukeskus, judo, miesten alle 66 kg ja naisten alle 52 kg välierät ja pronssiottelut (klo 18 finaalit). Mahdollisesti Jaana Sundberg.

Klo 16.10 Olympiapuiston vesipallohalli, vesipallo, miesten A-alkulohko, Italia-Australia.

Klo 16.30 Olympiapuiston koripalloareena, koripallo, miesten A-lohko, USA-Ranska.

Klo 16.30 Horse Guards Parade, beach volley, miesten ja naisten alkusarjaa.

Klo 16.30 City of Coventry Stadium, Coventry, jalkapallo, miesten B-lohko, Meksiko-Gabon.

Klo 16.30 Olympiapuiston käsipalloareena, käsipallo, miesten A-lohko, Ruotsi-Tunisia.

Klo 16.45 North Greenwich Arena, telinevoimistelu, naisten karsintakilpailu (3. ryhmä).

Klo 16.45 Earls Court, lentopallo, miesten A-lohko, Australia-Argentiina.

Klo 17.00 Old Trafford, Manchester, jalkapallo, miesten C-lohko, Brasilia-Valko-Venäjä.

Klo 17.00 Lord’s Cricket Ground, jousiammunta, naisten joukkuekilpailun puolivälierät (klo 18.40 välierät, klo 19.33 pronssiottelu, klo 20.01 loppuottelu).

Klo 17.00 Olympiapuiston uintikeskus, uimahypyt, naisten 3 m ponnahduslaudan parikilpailu.

Klo 17.30 ExCeL-messukeskus, painonnosto, naisten 53 kg (A-ryhmä).

Klo 17.30 Olympiapuiston vesipallohalli, vesipallo, miesten B-lohko, Unkari-Serbia.

Klo 18.00 Olympiapuiston maahockeystadion, maahockey, naisten B-lohko, Argentiina-Etelä-Afrikka.

Klo 18.15 Olympiapuiston käsipalloareena, käsipallo, miesten B-lohko, Espanja-Serbia.

Klo 18.30 North Greenwich Arena, telinevoimistelu, naisten karsintakilpailu (4. ryhmä).

Klo 18.45 Olympiapuiston koripalloareena, koripallo, miesten B-lohko, Espanja-Kiina.

Klo 18.45 Earls Court, lentopallo, miesten B-lohko, USA-Serbia.

Klo 19.00 St. James’ Park, Newcastle, jalkapallo, miesten D-lohko, Japani-Marokko.

Klo 19.00 Wembley Stadium, jalkapallo, miesten A-lohko, Senegal-Uruguay.

Klo 19.15 City of Coventry Stadium, Coventry, jalkapallo, miesten B-lohko, Etelä-Korea-Sveitsi.

Klo 20.00 ExCeL-messukeskus, miekkailu, miesten säilä, välierät (klo 20.50 pronssiottelu, klo 21.10 loppuottelu).

Klo 20.00 ExCeL-messukeskus, pöytätennis, naisten kaksinpeli, 3. kierrosta.

Klo 20.20 Olympiapuiston vesipallohalli, vesipallo, miesten B-lohko, Romania-Britannia.

Klo 20.30 Wembley Arena, sulkapallo, miesten ja naisten kaksinpelien alkusarjaa, miesten ja naisten nelinpelien ja sekanelinpelin alkusarjaa.

Klo 21.00 Olympiapuiston maahockeystadion, maahockey, naisten A-lohko, Britannia-Japani.

Klo 21.00 ExCeL-messukeskus, painonnosto, miesten 56 kg (A-ryhmä).

Klo 21.30 Olympiapuiston käsipalloareena, käsipallo, miesten A-lohko, Ranska-Britannia.

Klo 21.30 Olympiapuiston uintikeskus, uinti
klo 21.30 naisten 100 m pu finaali
klo 21.36 miesten 200 m vu välierät
klo 21.47 naisten 100 m ru välierät ( mahdollisesti Jenna Laukkanen)
klo 22.07 miesten 100 m ru finaali
klo 22.13 naisten 400 m vu finaali
klo 22.24 miesten 100 m su välierät
klo 22.45 naisten 100 m su välierät
klo 22.55 miesten 4x100 m vuv finaali.

Klo 21.40 Olympiapuiston vesipallohalli, vesipallo, miesten B-lohko, Montenegro-USA.

Klo 21.45 Wembley Stadium, jalkapallo, miesten A-lohko, Britannia-Arabiemiraatit.

Klo 21.45 St James’ Park, Newcastle, jalkapallo, miesten D-lohko, Espanja-Honduras.

Klo 22.00 Olympiapuiston koripalloareena, koripallo, miesten B-lohko, Venäjä-Britannia.

Klo 22.00 North Greenwich Arena, telinevoimistelu, naisten karsintakilpailu (5. ryhmä).

Klo 22.00 Horse Guards Parade, beach volley, miesten ja naisten alkusarjaa.

Klo 22.00 Earls Court, lentopallo, miesten A-lohko, Italia-Puola.

Klo 22.30 ExCeL-messukeskus, nyrkkeily, miesten 60 kg ja 69 kg alkuotteluja.

Klo 23.15 Olympiapuiston käsipalloareena, käsipallo, miesten B-lohko, Unkari-Tanska.

Klo 23.15 Olympiapuiston maahockeystadion, maahockey, naisten B-lohko Saksa-USA.

Klo 00.00 Earls Court, lentopallo, miesten B-lohko, Brasilia-Tunisia.

Klo 00.15 Olympiapuiston koripalloareena, koripallo, miesten A-lohko, Argentiina-Liettua.